İçi Boş Yapısal Bölümler (HSS)

İçi Boş Yapısal Bölümler (HSS)


En ünlü uluslararası şirketler tarafından üretilen en ilerici değirmen hattı makinelerini kullanmak

Soğuk şekillendirme yöntemi ve Elektrikli Direnç Kaynağı (ERW) ile HSS üretimi

Frezeleme Kesim adı verilen gelişmiş bir kesme makinesi ile aynı anda Kesme ve İşleme

Frezeleme Kesim adı verilen gelişmiş bir kesme makinesi ile aynı anda Kesme ve İşleme

18mm kalınlığa kadar İçi Boş Yapısal Bölümler (HSS) üretme yeteneği

Üretimde Kalite ve Hız

Dakikada 30 metre üretim hızı

ASTM, EN, DIN, JIS,… dahil olmak üzere uluslararası standartlara ulaşmak…

Su temini boruları üretmek için AWWA standardına uygunluk

İran Konut ve Kentsel Gelişim Araştırma Merkezi Sertifikasını alma

Tanınmış standartlara göre tam olarak onaylanmış ürünler Yüksek hızlı üretim ve üstün kaliteli değirmen hat makinelerinin birleşimi sayesinde

İçi Boş Yapı Bölümleri (HSS) ve Uygulamaları

İçi Boş Yapısal Bölümler (HSS), içi boş bir kesiti olan metal bir profil olan Içi Boş Yapısal Bölüm anlamına gelir. HSS profillerinin yuvarlak, kare ve dikdörtgen şekilleri, çeşitli endüstrilerde birçok uygulamaya sahiptir.

HSS profilleri 2 yöntemle üretiliyor:

• Geleneksel üretim yöntemi (insan gücü ile kaynak ve kesim)

• Modern endüstriyel üretim yöntemi (tamamen otomatik ve entegre makinelerle)

Geleneksel üretim aşağıdaki eksikliklere sahiptir:

• İşgücü hatalarının yüksek yüzdesi ve böylece daha az güvenilirlik

• Artan üretim süresi

• Artan gerekli işgücü

• Artan Üretim gideri

• Kaynak bölgesinde kayda değer artık stres

Modern endüstriyel üretim yönteminde yukarıdaki eksiklikler yoktur.

Neden İçi Boş Yapısal Bölümler (HSS)?

HSS, İnşaat, Petrol ve Gaz, Belediye Mühendisliği ve diğer birçok sektör gibi farklı sektörlerde birçok farklı uygulamaya sahiptir.

Diğer İnşaat Malzemelerine Karşı Çelik Avantajları

1. Çelik konstrüksiyon, beton veya duvardan doğal olarak daha hızlıdır

2. Dayanıklılığı nedeniyle, çelik kullanılarak inşa edilen yapılar genellikle diğer malzemelerden yapılanlardan daha hafiftir

3. Çelik tamamen geri dönüşümlüdür

4. Gücü nedeniyle, yapı çeliği kullanarak yapılan yapı genellikle açık alanlara daha fazla alan sağlar; bu da mimari ve estetik açıdan arzu edilir.

5. Yüksek mukavemet nedeniyle, çeliğin beton veya kereste gibi diğer inşaat malzemelerine göre en iyi ağırlık / ağırlık oranını sağladığı bilinmektedir

HSS (modern üretim tarafından üretilir) Avantajları ve Diğer Yapısal Çelik Bölümleri

1. Daha iyi ağırlık / ağırlık oranı

2. Burulma daha güçlü

3. Simetri ve malzeme yerleştirme nedeniyle sütunlar için en iyisi

4. Daha iyi kaynak kalitesi

5. Hafif yapılarda kullanışlıdır ve deprem kuvvetlerine karşı daha iyi performans sağlar

6. Uzay yapılarında kullanışlıdır

7. Daha iyi görünen mimari pozlama

8. Azalan inşaat maliyetleri ve daha ekonomik olma

9. Profil uzunluklarını ölçmek için yapıldı

10. Beton dolgulu elemanlar kullanarak kompozit yapı çok daha kolay

HSS'yi Diğer Yapılarla Ekonomik Olarak Karşılaştırma

Aşağıdaki tablo HSS kullanımının neden zaman tasarrufu, daha yüksek kalite ve düşük maliyetle sonuçlandığını göstermektedir.

Yerleşik Çelik Yapılara Göre Beton Yapılarla Karşılaştırma

Beton Yapı Yapım süresinin% 70'e kadar düşürülmesi Çelik Yapıların İmalat ve Kurulum süresinin% 40'a kadar düşürülmesi HSS'nin diğer yapısal sistemlere göre avantajları

Sütun Boyutlarını% 30'a Kadar Azaltır ve Sütun Ağırlığının Boyutunda ve Kalınlığında Sınırlı Azaltma

Beton Yapılarda inşaat sürelerinde göze çarpan azalma ve% 20'ye Kadar Daha Ucuz Sütunlara Kadar Daha Hızlı Yatırım Getirisi ve% 10'a Kadar Daha Ucuz Çelik Çerçeve Getirilmesi nedeniyle daha ekonomik

Çok sayıda İnsan hatasının ve inşaat kalitesini etkileyen çevresel faktörlerin ortadan kaldırılması nedeniyle çok daha yüksek kalite

1. Tozaltı Kaynak (SAW) Yerine Kontrollü Elektrik Direnç Kaynağı (ERW) sayesinde çok daha yüksek kalite

2. Artık Gerilim Azaltma (Kaynak Hattı Azaltma) Kalitesi nedeniyle çok daha yüksek kalite

Bu karşılaştırmalar göreceli düzensiz planlı ve 2,5 ila 7,5 metrelik açıklığa sahip 5 katlı bir binada yapılmıştır (X yönünde çelik moment çerçevesi ve Y yönünde konsantrik destek (CBF) dahil). Yukarıda belirtilen yüzdelerin farklı yapılarda değişmesine rağmen, HSS kullanımının avantajlarının her türlü yapıda dikkate değer olması beklenir.

Ürünler (Özellikler ve Standartlar)

ATENA, ılık (ST-37), ST-44 veya yüksek mukavemetli (ST-52), alaşımsız karbon çeliği kullanarak soğuk şekillendirme ve Elektrik Direnç Kaynağı (ERW) aracılığıyla yuvarlak, Kare ve Dikdörtgen şekilli HSS üretmektedir. ) yöntem.

Bu bölümler, 240 ila 360 mpa arasında değişen akma dayanımına ve 370 ila 520 mpa arasında değişen nihai çekme dayanımlarına sahip sıcak haddelenmiş rulolardan yapılmıştır. Bu, yaklaşık yüzde 15-17'lik bir nihai uzamaya tekabül eder.

Soğuk işlemden sonra, üretim yönteminin avantajlarından biri olan ve gerilme-gerinme eğrisindeki gerinim sertleşmesinden kaynaklanan akma dayanımı ve nihai dayanım artışı artar.

Ürün özellikleri eşdeğer standart

ASTM A500 Alaşımsız Çeliklerin Soğuk Şekillendirilmiş ERW Yapısal ve Mekanik Boruları

ASTM A1085

EN 10219

DIN 59411

JIS G3466

Çelik Su Borular-6 inç (150 mm) ve Daha Büyük AWWA-C200

Depreme Karşı İçi Boş Yapısal Bölümler (HSS)

Daha önce belirtildiği gibi, HSS'nin en önemli uygulamalarından biri inşaat sektöründedir. Genel olarak, çelik yapı kullanımı diğer yapılardan ve beton gibi inşaat malzemelerinden daha faydalıdır ve hiç şüphesiz HSS, bunların arasında en iyilerden biridir. İki veya daha fazla simetri eksenine ve büyük dönme yarıçapına sahip olan HSS profilleri, ana yük dirençli yapı sistemlerinin kolonları veya kiriş kolonları olarak en uygun seçeneklerdir.

HSS'nin boru şeklindeki formu diğer çelik profillere göre doğal olarak güçlü ve verimlidir, çünkü malzemesi merkez eksenlerden en uzak olanıdır. Ayrıca, tüm bölümler AISC standartlarına göre “sertleştirilmiş” olarak kabul edilir. Bu nedenle, HSS, diğer yapısal bölümlere kıyasla daha iyi bir ağırlık / ağırlık oranına sahiptir. Daha düşük bir ağırlık doğal olarak daha kolay konstrüksiyona, daha az deprem kaynaklı yüklere, daha düşük montaj ve montaj maliyetlerine ve temeller gibi diğer yapısal parçaların daha ekonomik tasarımına neden olur. Bu aynı zamanda HSS'yi, mevcut binaların temellerini aşırı yüklemeden genişletmek için uygun hale getirir.

Araştırmalara göre, beton yapıların en çok deprem eğilimi olduğu kanıtlanmıştır. Bu, yerleşik bölümlerdeki inkar edilemez işgücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca çelik yapılar yapımındaki atölye hataları da, bu yöntemle bölümlerde art arda stres baskısı meydana gelmesi nedeniyle, depremde yapı kırılganlığına yol açan birkaç kesme ve kaynak işleminden kaynaklanan yüksek kalıntı stresleri nedeniyle ihmal edilemez.

Bu nedenle, Türkiye gibi, deprem tehlikesine maruz kalan birçok bölgede dayanıklı ve güvenilir malzemelerin seçilmesinde daha doğru olmak kesinlikle şarttır. Modern endüstriyel yöntemle üretilen HSS, bu doğal felakete karşı en güvenli ve en güvenilir yapı malzemesidir.

Contact Us